Vi arbetar för säkra byggprojekt

Byggprojekt är komplexa platser. Flera olika aktörer ska samarbeta på en begränsad yta som ständigt förändras – ofta under stor tidspress. Förutsättningarna skapar återkommande risker under produktionen som ofta leder till hinder, olyckor eller byggstopp.

För att minimera störningarna krävs ett involverande arbetsmiljöarbete där rätt person får rätt information vid rätt tidpunkt. Tyvärr innebär det ofta en så pass resurskrävande administration att det blir en praktisk omöjlighet. Därför utvecklade vi BuildSafe – en lättanvänd tjänst som både sparar tid och minimerar risker i projekten.

Idén bakom BuildSafe kommer från många års erfarenhet från byggbranschen och tjänsten har utvecklats i nära samarbete med byggbolag, byggherrar och branschorganisationer. Idag växer vi snabbt och arbetar ständigt med att skapa en så bra resultat och användarupplevelse som möjligt för våra kunder. Vi är dedikerade till att skapa säkra byggprojekt!

Vi träffas gärna för att diskutera dina specifika projekt.

Priser och utmärkelser

Framtidspriset

Swedbank, Teknikföretagen

Framtidspriset

Vinnare, Juli 2017

Stockholm stad

Accelerationsstipendium

Vinnare, December 2016

Venture Cup

Sverigefinal

Vinnare, Juni 2016

Wistrand

Startup Star

Vinnare, Mars 2016

Solna stad

Årets unga innovation

Vinnare, December 2015

Stockholm stad

Innovationsstipendium

Vinnare, December 2015

Team BuildSafe

Viktor Broberg
Viktor BrobergVD
+46 8 480 011 14
viktor@buildsafe.se
Deniss Karavajev
Deniss KaravajevProduktansvarig
+46 8 480 011 12
deniss@buildsafe.se
Johan Brunedal
Johan BrunedalFörsäljningsansvarig
+46 8 480 011 11
johan@buildsafe.se
Leo Sydow
Leo SydowMarknadsansvarig
+46 8 480 011 13
leo@buildsafe.se
Samuel Jaeger
Samuel JaegerAffärsutvecklingschef
+46 8 48 0011 10
samuel@buildsafe.se
Amanda Bergstén
Amanda BergsténCustomer Success
+46 73 240 3453
amanda@buildsafe.se
Matteo Sciacca
Matteo SciaccaFörsäljning
+46 8 480 011 16
matteo@buildsafe.se
Aleks Pajic
Aleks PajicFörsäljning
+46 8 480 011 15
aleks@buildsafe.se
Sara Hansson
Sara HanssonFörsäljning Arbetsmiljöplan
+46 8 480 011 18
sara@buildsafe.se
Josefine Arrefelt
Josefine ArrefeltCustomer Relations Representative
+46 8 480 011 19
josefine@buildsafe.se
Vladimir Samsonov
Vladimir SamsonovLead Engineer
Alya Shipilova
Alya ShipilovaLead Designer
Eugeny Ivanov
Eugeny IvanovDevOps
Eugene Lennik
Eugene LennikQA Engineer
 Rustam Galiullin
Rustam GaliulliniOS Developer
Dmitry Mishin
Dmitry MishinAndroid Developer
Vlada Beliaeva
Vlada BeliaevaAccountant

Styrelse och rådgivare

Erik Hellqvist
Erik HellqvistStyrelseordförande
Andy Johnston
Andy JohnstonStyrelseledamot
MOOR Capital
Jenny Jansson
Jenny JanssonStyrelseledamot
Almi Invest
Erik Wetter, PhD
Erik Wetter, PhDAdvisor
Flowminder.org
Robert Lyngman
Robert LyngmanAdvisor
Sqore